Post image
Kripto’lara dev operasyon

 

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 60 il ve KKTC’de 19 Ocak’ta başlayan operasyonda dün iki şüphelinin yakalanmasıyla gözaltı sayısı 200’e yükseldi.

Emniyetteki işlemleri tamamlanarak önceki günlerde adliyeye sevk edilen 118 zanlının ardından bugün de 62 şüphelinin sevki gerçekleştirildi.

Nöbetçi sulh ceza hakimliğince bu zanlılardan 46’sı tutuklanırken 16’sı hakkında adli kontrol kararı verildi. Operasyon kapsamında bugüne kadar sevk edilen toplam 180 zanlıdan 111’i tutuklandı, 69’u ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

18 KİŞİ İTİRAFÇI OLDU

Öte yandan gözaltına alınan 200 şüpheliden 18’inin etkin pişmanlıktan faydalandığı, ikisinin de emniyetteki işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

OPERASYON

FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 19 Ocak’ta örgütün “mahrem imamları”yla ankesörlü ya da büfe telefonlarıyla irtibat kurdukları öne sürülen 218’i muvazzaf 238 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmişti. İzmir merkezli 60 il ve KKTC’de 19 Ocak’ta düzenlenen operasyonda 198 zanlı yakalanmış, şüphelilerden 8’i hakkında daha önce aynı konuda soruşturma yürütüldüğü, gözaltı kararı bulunan bir kişinin de öldüğü belirlenmişti. Daha önce adliyeye sevk edilen 118 zanlıdan 65’i tutuklanmıştı.

TSK’DAN ‘KRİPTO’ BİLANÇOSU: TEK BİR İLDE BİNE DAYANDI

İzmir’de, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) kripto yapılanmasına yönelik operasyonlarda son 14 ayda 903 şüpheli tutuklandı.

Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün sözde TSK yapılanmasına yönelik çalışmalarını Milli Savunma Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Dairesi Başkanlığı ve İzmir Emniyet Müdürlüğü ile koordineli olarak sürdürüyor. Bu kapsamda 2019 yılı kasım ayından bu yana Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Dairesi Başkanlığı nezdinde oluşturulan ülke genelindeki ankesörlü ve kontörlü hat veri havuzundan faydalanılarak örgütsel bağı bulunduğu tespit edilen bin 529’u muvazzaf bin 966 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. Gözaltına alınan 1819 şüpheliden 903’ü sevk edildikleri sulh ceza hakimliklerince tutuklandı. 253 zanlı etkin pişmanlık hükümlerinden faydalandı. Yakalanan şüphelilerden bir bölümü tutuklama istemiyle sevk edildikleri sulh ceza hakimliklerince ilk kez hakimlik önünde etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmaları ve sağlık durumları gerekçesiyle adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Şüphelilerden bir bölümü değişen delil ve sağlık durumları nedeniyle kolluktan serbest kalırken bir bölümünün de operasyon tarihi öncesinde diğer yer birimlerince haklarında işlem yapılması nedeniyle gözaltı talimatları iptal edildi. Soruşturmalar kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 147 şüphelinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

(Aydınlık, 24.01.2021)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN