Post image
7. sınıf öğrencisi kız sınıf arkadaşını bıçakladı! Dehşetin arkasında ‘Yandere Simulatör’ şüphesi

 

Yunus Emre KAVAK

İstanbul Beşiktaş’daki bir ortaokulda geçtiğimiz gün 7. Sınıf öğrencisi G.N.Ç. okul arkadaşı C.K’nın saldırısına uğradı. İkili arasında belirlenemeyen bir nedenle çıkan tartışmada genç kız arkadaşının yüzüne önce biber gazı sıktı, ardından da bıçaklandı.

Beşiktaş’ta bir ortaokulda okuyan 7. Sınıf öğrencisi iki arkadaş arasında tartışma yaşandı ve G.N.Ç. okul arkadaşı C.K’nın saldırısına uğradı. İddiaya göre olaydan, bir gün önce C.K, G.N.Ç’nin evine gidip onu parka çağırarak “Seninle yarın okulda görüşeceğiz” dedi.

Ertesi gün ilk ders saatinde C.K, önce arkadaşının yüzüne biber gazı sıktı, ardından da ağabeyinin bıçak koleksiyonundan gizlice aldığı bıçakla G.N.Ç’yi yaraladı.

Hastaneye kaldırılan G.N.Ç’nin akciğer zarında yırtık tespit edildi ve tedavisinin sürdüğü bildirildi. Okul yönetimi ve emniyet konuyla ilgili soruşturma başlattı.

DEHŞETTE OYUN ŞÜPHESİ

Yapılan incelemelerde şüpheli C.K’nın şiddet içerikli oyun olarak bilinen ‘Yandere Simulatör’ oyunu oynadığı öne sürüldü. İçeriği son derece kötü olan oyunda amaç; okulda sevmediğin arkadaşlarını tuzağa düşürüp bir şekilde ortadan kaldırmak ve öldürmek. Konuyla ilgili başlatılan soruşturma çok yönlü olarak devam ediyor.

YANDERE SİMULATÖR

Birkaç yıl önce tüm dünyada çocukların ölümüne sebep olan bilgisayar oyunu ‘Mavi Balina’ benzeri bir oyun olan Yandere Simulatör, bir anime karakterin, hastalıklı duygularla sevdiği erkeğe yaklaşan diğer kızları öldürmesi ve cinayete ait tüm delilleri yok etmesi konu ediliyor.

Öldürme seçeneğinin seçilmediği zamanlarda ise oyuncuya diğer kızları gizli dinleme, müstehcen fotoğrafını çekerek yayma gibi dikkat çeken yöntemlerle saf dışı bırakma hedefi yer alıyor.

 

 

OYUN HAYAL DÜNYASINI YANSITIYOR

Oyundaki tehlikeyle ilgili daha önce SABAH gazetesine açıklamalarda bulunan uzmanlar şu ifadeleri kullanmıştı.

Prof. Dr. Psikiyatrist Armağan Samancı; “İnsanların hayallerinde bazı şeyleri yapması günlük hayatlarına yansır. Özellikle altyapısında saldırgan ve başkasına zarar verme eğilimli kişilerde bunu gerçeğe yansıtma eğilimi daha yüksek olabilir” demişti.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Murat Kırık; “Yaş sınırı 18 olarak belirtilmiş olsa da oyundaki şiddet, zorbalık özellikle gelişim çağındaki çocukları için potansiyel bir tehdit halini almaya başladı. Suç ve cinayet işledikçe kazanan karakterle özdeşleşen çocukların şüphesiz ki okullarda akran zorbalığına sebebiyet vermesi kuvvetle muhtemel” ifadelerini kullanmıştı.

AİLEYE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR

Avukat Tuğçe Barışhan ise “Bu gibi durumlarda Çocuklar hakkında koruyucu ve destekleyici tedbir kararları alınabilir ve bu kararlar ise; çocuğun anası, babası, vasisi, bakım ve gözetiminden sorumlu kimse, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ve Cumhuriyet savcısının istemi üzerine veya re’sen çocuk hâkimi tarafından alınabilir” dedi.

(Sabah, 10.06.2024)

 

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN