Post image
Anneyle mahkum 864 çocuk

 

Mahmut LICALI

Türkiye genelinde annelerinin talebiyle 864 çocuk cezaevlerinde kalmak zorundayken olağanüstü hal döneminde (OHAL) yaşanan tutuklamalar nedeniyle anneleriyle birlikte cezaevine giren çocuk sayısının kaç olduğu konusunda Adalet Bakanlığı herhangi bir veri paylaşmıyor. CHP Ankara milletvekili Murat Emir, bakanlığın OHAL dönemiyle ilgili verileri açıklaması gerektiğini vurguladı.

CHP’li Emir, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) bilgi edinme yasası kapsamında gerek OHAL süreci içindeki KHK’ler gerekse OHAL sonrası yapılan operasyonlar sonrası anne veya babası tutuklandığı için cezaevlerine girmek zorunda kalan ve bu şekilde cezaevlerinde yaşamını sürdüren çocuk sayısının kaç olduğunu sordu. Emir’in CİMER’e yönelttiği soruya Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından yanıt verildi. Yanıtta, ceza infaz kurumlarında tutuklu ve hükümlü annelerinin yanında kalan 0-6 yaş grubu çocukların, annelerinin talebi doğrultusunda kurumlarda kalmakta olduğu belirtilerek “Annelerin talebi halinde çocukların gelişimsel dönemleri dikkate alınarak kurum dışındaki yakınlarına da teslim edilebilmektedir” denildi.

Suskunluk bozulmalı

Yanıtta, 24 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla ceza infaz kurumlarında annelerinin talebi doğrultusunda yanlarında kalan çocuk sayısının 864 olduğu ifade edildi. Yanıtta, OHAL döneminde kaç çocuğun annesiyle birlikte cezaevinde olmak zorunda kaldığına ilişkin herhangi bir bilgi belirtilmedi. Adalet Bakanlığı’nın yanıtını değerlendiren CHP’li Emir, bir çocuğun bile annesiyle birlikte cezaevinde olmasının, özgürlüğünün sınırlandırılmasının başlı başına bir sorun olduğunu belirterek “864 sayısı çok yüksek. Küçük çocuğu olan annelerin daha uygun ortamlarda infazlarının yapılması konusunda daha duyarlı olunmalı. Cezaevi koşullarının bir çocuğun sağlıklı büyümesi için uygun bir ortam olmadığı ortada” diye konuştu.

CHP’li Emir, OHAL döneminde yapılan tutuklamalar nedeniyle kaç çocuğun annesiyle birlikte cezaevinde kaldığı konusunda bakanlığın suskunluğunu koruduğunu vurgulayarak “Bu rakamlar kamuoyuyla paylaşılmalı” değerlendirmesine bulundu.

(Cumhuriyet, 18.06.2019)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN