Post image
Her 40 saniyede bir kişi kendi canını alıyor

A.Ercüment ÖZKAYA

Yeryüzünde her 40 saniyede bir, bir insan kendi isteğiyle kendi canına kıyıyor.

Birleşmiş Milletlere bağlı Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) yapılan açıklamaya göre, tüm dünyada her gün ortalama iki bin yüz elli kişi intihar sonucu ölüyor. DSÖ verilerine göre, diğer ölüm nedenlerinin tersine intihara bağlı ölümlerde yoksul ülkeler değil zengin ülkeler başı çekiyor. Zengin ülkelerde 15-29 yaş aralığındaki gençler arasında intihar, trafik kazalarının ardından ikinci en sık görülen ölüm nedenini oluşturuyor.

Açıklamaya göre, 2016 yılı verileri itibariyle intihara bağlı ölümlerde dünya ortalaması yüz bin kişide 10,5 iken, zengin ülkeler ortalaması yüz bin kişide 11,5 oranı ile bu ortalamanın üzerinde gerçekleşmiş. Bununla birlikte, intihar oranları ülkeler arasında yüz bin kişi de 5’ten yüz bir kişide 30’a kadar büyük bir oransal aralıkta değişiklik gösteriyor.

İntiharla ilgili ilginç bir gerçek ise görece huzurlu zengin ülkelerdeki yüksek oranlara karşılık, başka nedenlerle ölümlerin sıradan kabul edildiği dünyanın en sorunlu ülkelerinde intiharların çok daha az olması. Örneğin, savaşa bağlı (şiddet, hastalık, sağlık alt yapısının çökmesi, yetersiz beslenme vb.) nedenlerle çok yüksek ölümlere sahne olan Afganistan yüzbinde 4,9, Suriye ise yüzbinde sadece 1,9 ihtihar oranları ile yüzbinde 10,5 olan dünya ortalamasının çok çok altında kalıyor,
DSÖ verilerine göre, en yaygın başvurulan intihar yöntemlerini ise kendini asma, ateşli silahlarla vurulma ve tarım ilaçları ile zehirlenme oluşturuyor.

(24 Saat, 20.09.2019)

 

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN