Post image
Pera Film’den Etgar Keret seçkisi

Pera Film, yaratıcı kısa hikâyeleriyle tanınan İsrailli yazar Etgar Keret’in filmlerini Çarpıcı Gündelik Yaşamlar başlıklı seçkiyle Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşturdu. Aktif niteliğindeki program, 11 – 31 Mayıs tarihleri arasında hem Pera Müzesi oditoryumunda, hem de müzenin web sitesinden ücretsiz izlenebilecek. 17 Mayıs’ta müzedeki gösterimin ardından gerçekleşecek söyleşide okurlar ve izleyiciler Keret’le bir araya gelme fırsatı bulacak.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Film ve Video Programları sinamaseverleri ünlü yazar Etgar Keret’in dünyasında keyifli bir seyre davet ediyor. Gerçek ve fantastik unsurları bir araya getirmesiyle tanınan öykücü, sinemacı ve senarist Etgar Keret’in filmlerinden oluşan Çarpıcı Gündelik Yaşamlar başlıklı program, Mayıs ayı boyunca hem fiziksel hem çevrimiçi ortamda gösterime sunuluyor. Programda yer alan yapımlardan üçü yazarın hayatından ve öykülerinden izler taşırken, dördünün yönetmen koltuğunda Etgar Keret oturuyor.

Sarsıcı öyküleriyle tanınan Etgar Keret’e ve üretim süreçlerine dair pek çok keşif alanı sunan Çarpıcı Gündelik Yaşamlar programı, yakın bir arkadaşının intiharıyla yazarlığa itilen Keret’in, kendi hayatında yaşanan gerçek olayları nasıl kurguya dönüştürdüğüne tanıklık etme fırsatı sunuyor.

Gerçek ile kurgu arasında, absürt ve sürprizli yolculuklar

Programdaki filmlerden Etgar Keret: Gerçek Bir Hikâyeden Uyarlanmıştır filmcilik, animasyon, gerçekler, uydurma, yalan ve sanata olan sevgiyi bir araya getiriyor. Keret’in benzersiz hikâye anlatımına odaklanan bu belgeselde ünlü yazarın Tel Aviv’deki yakın çevresiyle ilişkisinden New York’a uzanan kitap turnesine farklı anlar yer alıyor. Yönetmen eşi Shira Geffen, çocukluk ve çalışma arkadaşları, en sevdikleri Etgar Keret hikâyesini paylaşıyor. İzleyicilere hikâye anlatımının neden önemli olduğunu hatırlatan belgeselde, tıpkı Keret’in öykü ve anekdotlarında olduğu gibi, herkes kendinden bir şeyler bulabiliyor.

Ünlü yazarın eğlenceli ve samimi bir portresini çizen Etgar Keret:Hangi Hayvansınız?” belgeseli, Keret’in New York’a uzanan kitap turnesini ve bu süreçteki sorgulamalarını ele alıyor. Keret’in hayat, aile ve kariyer gibi konulara bakışını sunan belgeselde yazarı, hayatı ve babasının yakın zamandaki ölümü üzerine düşünürken görüyoruz. Dünya edebiyatının ünlü isimlerinin de yer aldığı yapım, sunduğu dokunaklı, absürt ve komik seyir deneyiminin yanında izleyicileri Keret’in kişisel ve eğlenceli yolculuğuna ortak ediyor.

Absürt bir mizaha sahip Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikâyesi kız arkadaşından ayrılıp, ailesi tarafından yanlış anlaşıldıktan sonra intihar eden Zia’nın öbür dünyadaki yaşamına odaklanıyor. Bayağı işler, köhne barlar, eski sevgililer ve kötü toplu taşımanın olduğu bu dünyada edindiği iki arkadaşla birlikte Zia, külüstür bir station wagon araçla yola düşüyor. Beklenmedik mucizeler ve absürt bir mizahla dolu film, hayatın ne kadar kıymetli ve sürprizlerle dolu olduğunu gözler önüne seriyor.

Etgar Keret yönetmen koltuğunda

Etgar Keret’in Ran Tal ile birlikte yönetmenliğini üstlendiği Üstünkörü iflah olmaz bir romantiğin trajikomik hikâyesini anlatıyor. Kaderin hatalı olduğunu kanıtlamak için her şeyi yapmaya hazır ve kaybeden olmaya mahkûm bir adam, sevgilisinin adını koluna dövme yaptırarak ona sürpriz yapmak ister. Bu sırada başka bir sevgili bulan ana karakter, sonsuz aşka olan inancından vazgeçmek ya da aynı isme sahip başka bir kadın bulmak zorundadır.

Denizanası kendi düğününde kilitli bir tuvalet kabininden çıkmaya çalışırken bacağını kıran gelin Keren, bu düğünde garsonluk yapan Batya ve yanında çalıştığı kişiyle birlikte düğüne katılan ev hizmetlisi Joy’un hikâyesini anlatıyor. Keret ve yönetmen eşi Shira Geffen, İsrail’in en kozmopolit şehrinde iletişim, sevgi ve kader meseleleriyle boğuşan bu kadınların kendi yollarını çizme çabasını dokunaklı, nükteli ve güçlü bir sinema diliyle izleyicilere sunuyor.

Denizanası ile büyük bir başarı yakalayan Etgar Keret ve Shira Geffen 4 bölümlük mini dizi Aracı ile yönetmenlik koltuğunu tekrar paylaşıyor. Kendi Japon balığından hukuk danışmanlığı hizmeti alan evsiz bir emlakçının, zamanda yolculuk edebildiğini keşfetmesi üzerine yaşadıklarını aktaran Aracı, bilinçaltının en karanlık köşelerine esprili bir şekilde sızmaya çalışan benzersiz bir öykü.

Programın tek kısa filmi Dışarıda’da Etgar Keret, yönetmen koltuğunu Inbal Pinto ile paylaşıyor. 2020 yılında yayımlanan bu film, Covid-19 karantinasının kaldırılmasından üç gün sonra bile kimsenin evden çıkmayacağının bilindiği bir gelecekte geçiyor.

Çarpıcı Gündelik Yaşamlar: Etgar Keretprogramı, 11 – 31 Mayıs tarihleri arasında hem Pera Müzesi Oditoryumu’nda hem de film.peramuzesi.org.tr adresinde çevrimiçi olarak izlenebilir.

Gösterimler 11 Mayıs’tan itibaren başladı. Ve 31 Mayıs’a kadar sürecek…

17 Mayıs Salı gününden itibaren ki gösterim programı şöyle:

17 Mayıs Salı
Denizanası (78′)

Jellyfish

Konuşma/ Talk Etgar Keret

18 Mayıs Çarşamba
Üstünkörü (40′) + Dışarıda (8’)

Skin Deep (40′) + Outside (8’)

20 Mayıs Cuma
Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi (91′)

Wristcutters: A Love Story

21 Mayıs Cumartesi
Aracı (180′)

The Middleman

22 Mayıs Pazar
Etgar Keret: Hangi Hayvansınız? (58′)

Etgar Keret: What Animal Are You?

25 Mayıs Çarşamba
Etgar Keret: Hangi Hayvansınız? (58′)

Etgar Keret: What Animal Are You?

27 Mayıs Cuma
Etgar Keret: Gerçek Bir Hikâyeden Uyarlanmıştır (66′)

Etgar Keret: Based on A True Story

28 Mayıs Cumartesi

Denizanası (78′)

Jellyfish

31 Mayıs Salı
Üstünkörü (40′) + Dışarıda (8’)

Skin Deep (40′) + Outside (8’)

Etgar Keret Hakkında

Pek çok öyküsü kısa filmlere konu olan, animasyondan televizyona uzanan farklı işleri ile öne çıkan Etgar Keret, çağdaş yazının en yaratıcı, ilgi çekici ve eğlenceli simalarından biridir. 1967 yılında Tel Aviv’de doğdu. Keret, fantezi ile gerçeklik arasında gidip gelen, oyunbaz, insancıl ve duygusal öyküleriyle tanınıyor. Kitapları Türkçe dahil pek çok dile çevrilmiş ve tüm dünyada büyük ilgi uyandıran Keret, 2010 yılında Fransa’da Ordre des Arts et des Lettres tarafından kültür sanat alanındaki sıradışı çalışmaları adına şövalyelik nişanı almıştır. Öykü ve makaleleri The New Yorker, Paris Review, Guardian, The New York Times ve Haaretz gibi gazete ve dergilerde yayımlanmaktadır.

Pera Film Hakkında

Etkinliklerine Ekim 2008’de başlayan Pera Müzesi Film ve Video Programları (Pera Film), aylık dönemler halinde düzenlenen, sinema klasiklerinden deneysel film-video örneklerine, animasyon, belgesel ve kısa film türlerine kadar uzanan kapsamlı bir programdır. Pera Müzesi’nde açılan sergilere paralel programlar da sunan Pera Film, sinemanın önemini ve çeşitliliğini vurgulayan etkinlikleriyle, Pera Müzesi ziyaretçilerine ve sinema meraklılarına farklı bir deneyim sunmayı amaçlamaktadır.

Umut Vakfı-16 Mayıs 2021

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN