Post image
Senin aşkın ne kadar psikopat?

26376885

İpek ÖZBEY

Elif, seks meraklısı, içleri sığ, sözüm ona özgüven patlamasını yaşayan erkek müsveddelerinden bıkmıştı. Bütün erkekler aynıydı. Her erkek duvar örerken çıraklık yaptı ona. Taa ki Cem’i tanıyana kadar. İlişkileri ilerledikçe birbirlerine tarifsiz acılar çektirdiler ve her seferinde acı eşiğini yükseltip, bundan müthiş haz aldılar. Psikolog Aysun Bal, ‘Aşkın Psikopat Hali’ kitabında aşk ve şiddet arasındaki ilişkiyi anlatıyor.

– ‘Aşkın Psikopat Hali’ne uzunca bir hikâyeyle başlıyorsunuz. Kariyer sahibi âşık Elif’in yüzünde çizikler, kolunda söndürülen sigaralar… Bu hikâyenin benzerleriyle sık karşılaşıyor musunuz?

Burada dışarıdan bakıldığında şiddet var ancak iki kişi arasında başka şekilde deneyimlenen de bir haz söz konusu. Kitapta kişilerin bu duruma karşı yaşadıkları çelişki ve sorgulamaları paylaştım. “Aldığım haz mı normal, içimdeki zarar verme arzusu mu?” çelişkisi her iki karakterin de benzer bir durum yaşamasına sebep oluyor. Bu ve benzeri türde, çoğunluktan farklı cinsellik yaşayan; cinsel sapkınlıklar da görüyoruz elbette.

– Birkaç örnek verebilir misiniz?

Örneğin birbirlerinin üstüne dışkısını yapmadan orgazm halini yaşayamayan çiftler var. Ya da karşı cinsle cinsel ilişki kursa dahi kadın iç çamaşırı giymeden cinsel ilişkiden haz alamayan erkekler… Nesnelere yönelik fetişlere daha aşinayız sanırım; ki bu durumun da ucu yok. Sadece ensest fanteziler kurup arzu duyanlardan da söz edebiliriz.-

– Elif ile Cem birbirlerine sürekli zarar veriyor ve bundan zevk alıyorlar. Aşk bunun neresinde?

26376883 Şiddet, ucu açık bir kavram. Benim birey olarak zihnimde kodladığım şiddetle sizin bahsettiğiniz şiddet kavramı aynı olmayabilir. Örneğin kıskançlık. Bu da bir bakıma psikolojik şiddet. Ya da kontrol edilmek sıkı sıkıya. Ancak çok baskıcı bir ailede, “Annenim/babanım ben senin. Sevdiğimden dövüyorum seni” sözleriyle büyüyen birinin sevgi kavramı doğal olarak içinde şiddet barındırır. Daha doğrusu şiddet sevginin olağan bir parçası halini alır. Bu kişi yetişkinlik ya da ergenlik döneminde deneyimlediği ikili ilişkilerde psikolojik şiddet görmezse sevilip sahiplenilmediğini hisseder. O nedenle kişi için kıskanılmak ya da kötü muamele görmek de ‘aşk’a dahildir; yani bu duruma aşk der.

– O buna aşk diyor, peki aşk mı sahiden?

Bana soracak olursanız aşk değil. Altında yatan bambaşka dinamikler söz konusu. Zaten aşkı kaç kişi gerçek anlamda yaşayabiliyor ki?

(Hürriyet.com.tr, 18.10.2014)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN