Post image
83 çocuk canlı bomba olarak kullanıldı

thumbs_b_c_c5d5c4b3dacfe4d2265a9de6cb38aa2f

Bayram ALTUĞ

CENEVRE – Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), yıl başından bu yana Nijerya’nın kuzeydoğusunda Boko Haram terör örgütü militanlarınca 83 çocuğun “canlı bomba” olarak kullanıldığını açıkladı.

UNICEF sözcülerinden Marixie Mercado, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, geçen yıl 19 olan çocuk canlı bomba sayısının bu yılın ocak-ağustos döneminde 83’e çıktığına dikkati çekti

Bu durumu açıklayacak kelime bulamadığını vurgulayan Mercado, canlı bomba olarak kullanılan çocukların 55’inin kız, 27’sinin erkek olduğunu, bir patlamada kullanılan bebeğin cinsiyetinin belirlenemediğini kaydetti.

Boko Haram’ın sivil hedeflere yönelik intihar eylemlerinde her defasında sorumluluk üstlenmediğini belirten Mercado, diğer silahlı grupların ise bu tür bir taktiği bulunmadığına işaret etti.

Örgütün 2009’dan bu yana sürdürdüğü şiddet olaylarının en büyük kurbanlarının çocuklar olduğunu vurgulayan Mercado, Boko Haram’ın elinden kurtulan çocuklara psikolojik destek verdiklerini ve bu çocukları topluma yeniden kazandırılmak için aileleriyle de çalışmalar yürüttüklerini sözlerine ekledi.

83_cocuk_canli_bomba_olarak_kullanildi_h221137_17b8e

20 bin sivil öldü

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke de, 2009’dan bu yana Nijerya’daki şiddet olaylarında yaklaşık 20 bin kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1 milyon 700 bin sivilin yerinden olduğunu kaydetti.

Son yıllarda düzenlenen etkili operasyonlara rağmen örgüt, Afrika’nın en fazla nüfusuna sahip ülkesi olan Nijerya’da hala ciddi bir güvenlik sorunu olarak varlığını hissettiriyor.

(aa.com.tr, 22.08.2017)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN