Post image
Agatha Christie yazdı, IŞİD yıktı

agata

İngiliz yazar Agatha Christie’nin, arkeolog eşi ile birlikte IŞİD’in Nimrud, Musul ve Palmira’da yıktığı antik kentler gezisinden oluşan notların toplandığı eser, yeniden basılıyor.

Polisiye roman türünün usta kalemi Agatha Christie’nin, “unutulan kitabı olarak nam salan ve kendi objektifinden çıkan 40 kare fotoğrafın” Ağustos’ta okuyucularla yeniden buluşacağı bildirildi. 1946 tarihli Come, Tell Me How You Live adlı eser, Christie’nin IŞİD’in Mart’tan beri Nimrud, Musul ve Palmira’da yıkıp geçtiği antik kentler gezisinden oluşuyor. 1930’larda, II. Dünya Savaşı sonrası arkeolog eşi Max Mallowan ile birlikte çıktıkları bu turistik tarihi gezide topladığı notlar bu kez Christie’nin çektiği 40 fotoğraflarla birlikte yeniden Harper Collins yayınevi tarafından basılacak.

“HUZUR BU ŞEHİRDE”

Bundan 70 yıl önce başlayan Ortadoğu yolculuğunun ilk durağı Palmira’da, Christe not defterine şu sözleri yazar, “Aşırı sıcağın eşliğinde monoton ve yalnız bir yolculuk sonrası, Palmira! Kızgın çölün ortasında yükselen bir mabed sanki… Tapınakları ve harabeleri, fantastik ve inanılması güç bir rüyadan fırlamış gibi… Çatlama noktasına gelen baş ağrım ve yanan gözlerim, sanki büyülü bir ilizyonun içinde sıkışmış kalmış gibi, Palmira! Bu güzelliğin gerçek olamaz!” Palmira’nın büyüsüne kendini kaptıran Christie’nin bir diğer durağında sıra, nüfusun çoğunluğunun Kürtlerden oluştuğu Musul’dadır. Usta yazarın kaleminden bu kez defterine şu notlar düşer; “Musul’dayız, sanırım dünya üzerinde başka hiçbir yer bana kendimi bu kadar huzurlu hissettirmemiştir. Tepeler boyu size eşlik eden çam ağaçları, kıpkırmızı narlar, tertemiz bir hava, burada her şey huzur ve umut dolu… Yapılacak en iyi şey, bu manzarayı içine çekerek, çayını yudumlamak.”

125’İNCİ DOĞUMGÜNÜ ŞEREFİNE BASILACAK

Harper Collins Yayınevi’nden David Brown, “Agatha Christie’nin şu ana kadar kaleme aldığı eserler arasında, dikkatleri çekmeyi başaramamış adeta unutulmaya yüz tutmuş tek eseri, bu kitap diyebiliriz. Christie’nin yazın yaşamının, çadırlarda kalarak bol fotoğraf çektiği bu macera dolu anılar ilk kez 1946’da basılmıştı, fakat kitabın yeni edisyonu 20 yıldır yayınlanmamıştı” dedi.

Come, Tell Me How You Live, yeni versiyonuyla, 27 Ağustos’ta Christie’nin, 125’inci doğumgününde basılacak. GUARDIAN

(Taraf, 22.05.2015)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN