Post image
Cinayet göz göre göre geldi

 

Demet ARAN

ANKARA (Anayurt) – Boşanma aşamasında olduğu Serdar Semiz tarafından öldürülen Canan Semiz’in öldürülmeden önce 2 yıldan uzun süre boyunca koruma kararı aldığı, Serdar Semiz’in koruma kararını ihlal etmesine rağmen hakkındaki zorlama hapsi talebinin reddedildiği ortaya çıktı.

Zorlama hapsi talebini reddeden Ankara 3. Aile Mahkemesi, Canan Semiz’in boşanma davasında da yetkisizlik karan vererek boşanma davasının uzamasına neden olmuştu. Canan Semiz’in avukatı Elife Uğur, Canan Semiz’in haberlerde “talihsiz kadın” olarak yer aldığını söyledi ve “Talihsiz kadın kendisine sahip çıktı, çocuklarına sahip çıktı da devlet bir talihsiz kadına sahip çıkamadı. Göz göre göre seyrettiler” dedi.

Canan Semiz, eşinden boşanmaya karar verince İstanbul’dan Ankara’ya taşınarak burada yeni bir hayat kurmaya çalıştı. Bu süreç içerisinde de 8 Temmuz 2020’de Ankara 3. Aile Mahkemesi’nde boşanma davası açtı.

Davanın ilk duruşması ancak 2021 yılında görüldü. Bu geçen süreçte Ankara’da iş bulamayan Canan Semiz, İstanbul’a dönmek zorunda kaldı. Hâkim, davanın açıldığı tarihte Ankara’da ikamet eden Canan Semiz’in İstanbul’a taşınmış olması gerekçesiyle yetkisizlik kararı verdi. Böylece zaten 1 yıl boyunca başlamayan boşanma davası daha da uzamış oldu.

Bu süreçte Canan Semiz, boşanma davasını açtığı zaman aldığı koruma kararını düzenli olarak yeniledi. 2 yılı aşkın süre boyunca koruma kararını uzatan Canan Semiz, Serdar Semiz’in koruma kararlarını ihlal ettiği durumlarda defalarca karakola şikâyette bulundu.

AYNI MAHKEME ZORLAMA HAPSİ TALEBİNİ REDDETTİ

Koruma kararı ihlallerinin en ağırı 9 Ağustos 2022 tarihinde yaşandı. Serdar Semiz, Canan Semiz’in evine giderek camlarını yumrukladı, saksılarını devirdi ve Canan Semiz’i ölümle tehdit etti. Bunun üzerine Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, koruma kararının ihlal edildiğini tespit ederek Serdar Semiz’in cezalandırılmasının uygun olduğu yönündeki yazıyı mahkemeye gönderdi. Canan Semiz’in avukatları da görüntüleri eklediği dilekçeyi mahkemeye sunarak 6 aylık zorlama hapsi talep etti. Boşanma davasında yetkisizlik kararı veren Ankara 3. Aile Mahkemesi, bu defa da zorlama hapsi talebini, Serdar Semiz’in eve girmemiş olduğu tespiti ile reddetti.

CİNAYETE YOL VERDİLER

Boşanma davasını yetkisizlik karan ile uzatan, defalarca uzatılan koruma karan ihlal edilse de zorlama hapsi vermeyen yargının engel olmadığı Serdar Semiz, 8 Ocak günü Canan Semiz’i öldürdü.

Süreci Anayurt’a anlatan Canan Semiz’in avukatı Elife Uğur, şunları söyledi:

“Biz boşanma davasını 2020’de açtık. Davayı açarken özellikle durum sıkıntılı olduğunu, kocasının sürekli tehdit ettiğini söyledik. 2020 yılında açtığımız davanın ilk duruşması 2021’de anca görüldü. 1 yıl sonra duruşma görüldüğünde biz hâkime ısrarla tehlikeyi dile getirmemize rağmen yetkisizlik kararı verildi. Karan istinafa taşıdık. Bu süreçte de korama kararını uzattık. Korama karan devam ederken ağır ihlallerde şikayetçi olmaya başladık. Canan Hanım’ın defalarca şikâyeti var karakola. Kapı çerçeveyi indirdiği 9 Ağustos 2022’de Canan Hanım görüntüleri bize de gönderdi. Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı 6284’ün ihlal edildiği tespitini mahkemeye iletti. Cezalandırılması uygundur diye bildirim yaptı. Biz de görüntüleri eklediğimiz dilekçeyi gönderdik. Buna rağmen mahkeme duruşmada evin içine girmediği için ihlal olmadığına karar verdi. Karara itiraz ettik. Sonuç alamadık. Hâkimi Hakimler ve Savcılar Kuruluna şikâyet ettik. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptık. Israrla belirttik öldürülecek diye. Kimse ciddiye almadı. Sonuç da ortada.”

“DEVLET BİR TALİHSİZ KADINA SAHİP ÇIKAMADI”

Av. Uğur, son olarak Canan Semiz’in ısrarla “Benden sonraki kadınların canı yanmasın” diyerek hukuk mücadelesini sürdürdüğünü anlattı ve şöyle konuştu:

“Öldürülen kadının magazinsel boyutu ile ilgilenildi. Magazinsel boyutuyla ilgilenmeyin. Bu bir hukuk mücadelesi. Haberlerde talihsiz kadın diye verildi. Talihsiz kadın kendisine sahip çıktı, çocuklanna sahip çıktı da devlet bir talihsiz kadına sahip çıkamadı. Göz göre göre seyrettiler.”

(Anayurt, 01.02.2023)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN