Post image
Gaziantep için korkunç rakam

 

Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Gaziantep’te son 5 yılda 752 bin 618 kişi psikiyatri kliniklerine başvurduğunu açıkladı…

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu “2015-2020 yılları arasında Gaziantep’te psikolojik rahatsızlık nedeniyle hastanelere başvuran kişi sayısı ve aynı yıllar arasında antidepresan kullanım sayısı” ile ilgili verdiği soru önergesine gelen yanıta istinaden yazılı bir açıklama yaptı.

Kaplan önergesinde, 2015-2020 yılları arasında, psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle hastanelere başvuranlarla ilgili verilerin açıklanmasını istemişti. Önergede, Bakan Koca’ya, “Gaziantep’te psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle hastaneye ve aile hekimliklerine başvuran kişi sayısı kaçtır. Cinsiyet ve yaş dağılımı nedir” sorularını yöneltmişti.

Milletvekili İrfan Kaplan, Sağlık Bakanı Koca’nın soru önergesine verdiği yanıtında, “2015-2020 yılları arasında Gaziantep’te bulunan hastanelerdeki psikiyatri kliniklerine 390 bin 26 kadın, 362 bin 492 erkek ve 100’ü belirtilmemiş olmak üzere toplam 752 bin 618 kişi tarafından 3 milyon 114 bin 899 başvuru” yapıldığı bilgisini paylaştı.

Kaplan, açıklamasında şunlara yer verdi:

 “AKP’nin ülkemizi ve seçim bölgem Gaziantep’teki vatandaşlarımızın psikolojisinin ne denli bozduğunu bu rakamlarla daha iyi anlıyoruz. Ekonomik kriz, işsizlik, geçim sıkıntısı, pandemi ve beceriksiz ülke yönetimlerinden vatandaşlarımızın psikolojisi alt üst olmuş. Sadece Gaziantep’e son 5 yılda antideprasan ilaç reçete edilen 466 bin 586 kişi var. 2 milyon nüfusu olan bir ilde sadece antidepresan kullanan ve psikiyatri kliniklerine başvuran kişi sayısına baktığımızda, ilimizde AKP sayesinde akıl sağlığını koruyan kimseyi göremiyoruz. Hala istikrar, iktidar naraları atan AKP’nin artık bu ülkenin ruh sağlığı için gitmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Üniversiteler açıldı, çocuklar KYK daha yeni açıklandığı için haftalardır için evsiz, yurtsuz ne yapacaklarını bilemez haldelerse, bunun sorumlusu da AKP İktidarıdır. Evine ekmek götüremeyen, yatağa aç giren çocuğuna ne yapacağını bilemeyen ailelerin sorumlusu da AKP İktidarıdır. Bin bir emekle okuyan, mezun olan gençlerimizin iş bulamadıkları için bunalımdan intihar etmelerinin vebali de AKP’nin boynunadır. Toprağını ekemeyen, mahsulünün girdilerini dahi karşılayamadığı çiftçilerimizin günahı da AKP’nin boynunadır. Pandemiden dolayı iki yıldır kepenk açmakta zorluk çeken esnafımızın da vebali AKP’nin boynunadır. Artık nefes almak isteyen, geçim sıkıntısı çekmeden, işsizlikle, yoksullukla sınanmak istemeyen tüm vatandaşlarımız gibi, gidecekleri günü biz de sabırsızlıkla bekliyoruz. Gemi su almıyor, battı artık.”

(Gaziantep Güncel, 17.09.2021)

 

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN