Post image
Stephen King’den silahlanma feryadı

Apple Store Soho Presents Meet The Creators: Stephen King, John Mellencamp And T Bone Burnett

Korku yazarı, Afro Amerikalıların kilisesine yapılan saldırıdan sonra bireysel silahlanma karşıtı kampanyasını yeniden gündeme getirdi.

Amerikalı ünlü korku romanları yazarı Stephen King, Charleston’da Afro Amerikalıların ibadet ettiği kiliseye yapılan saldırı ve katliamdan sonra, twitter’da silah satıcılarını suçlayan ve bireysel silahlanmanın kontrol altına alınmasını isteyen tweet’ler paylaştı.

2013’de Connecticut’daki Sandy Hook İlkokulu’na yapılan ve 26 kişinin öldüğü silahlı saldırıdan sonra bu konuda bir makale yayınlayan King, “Kitle imha silahları” olarak tanımladığı otomatik ve yarı otomatik silahların yasaklanması çağrısında bulunarak “Bu silahlar, silahsız ve hazırlıksız insanlara karşı savaş başlatmak isteyen çılgınlar tarafından kullanılıyor” demişti.

King, twitter’dan 22 Haziran günü, Charleston saldırısı dolayısıyla bu görüşlerini yeniden gündeme getirerek “Silah sahipleri, silahların kontrolü yasalarını kabul edip destekleyene dek, masumların kanı akmaya devam edecek. Daha ne kadar buna katlanmak zorundayız” dedi. “Silahların kontrolü konusunda ne kadar çok bağnaz var. Daha kötüsü, ne kadar çok ‘gururlu’ bağnaz var” diyen Stephen King, Bloomberg Business kanalının, “ABD’de bireysel silahlanmadan dolayı yaşanan ölümlerin trafik kazalarındaki ölüm sayısına yaklaştığı” yönünde yayınladığı haberi de eleştirerek “Otomobil koltuğunu, yarı otomatik silahla bir tutamazsınız” dedi.

Twitter’da 3 milyondan fazla kişi tarafından takip edilen King, 1996’da, Washington eyaletindeki bir okulda yaşanan katliamdan sonra, okullarda yaşanan toplu katliamları anlattığı 1977 tarihli Rage adlı romanını, saldırgan Barry Loukaitis’in romandan yaptığı alıntılar yüzünden piyasadan çekmişti. Bir öğretmen ve iki öğrenciyi öldüren Loukaitis, katliamdan sonra Rage‘den, “Bu, kesinlikle cebir dersini döver, değil mi” cümlesini paylaşmıştı. 1997’de de, Rage’in bir kopyasını elinde bulunduran Michael Carneal, Kentucky’de bir lisede üç kişiyi öldürmüştü. GUARDIAN

(Taraf, 24.06.2015)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN