Post image
Umut Vakfı etkinlikleri bu yıl yapılmayacak

naz1

Umut Vakfı her yıl 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü nedeniyle düzenlediği etkinliklerini bu yıl yapmama kararı aldı. Bu nedenle, 1995 yılından beri her yıl çeşitli dallarda düzenlenen ve bu yıl konusu “El Yazması Mektuplar” olarak belirlenen geleneksel ödüllü yarışma da gelecek yıla ertelendi. Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay, yarışmaya katılmak için bu yıl mektup gönderen adayların başvurularının gelecek yıl için de geçerli olduğunu açıkladı.

Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay,  Bireysel Silahsızlanma Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada,Vakıf olarak Türkiye’de ve dünyada da bireysel silahlanmaya karşı etkin bir mücadele yürüttüğümüz, etkinliklerimizle bireysel şiddeti ve silahlanmayı önlemeye çaba gösterdiğimiz bilinmektedir” dedi. Açıklamasında, “Her türlü terörün ortadan kaldırıldığı bir hukuk ve adalet düzenin sağlanması mücadelesinde çocuklarımızın geleceğinden emin olarak büyüdüğü ve çocuklardan canlı bomba üretmeyen bir dünya düzeninin kurulabileceğine inandığımız için Umut Vakfı olarak her türlü terörü lanetliyoruz. Dileriz savaşlar ve çatışmalar son bulur, masum insanlar yerlerinden yurtlarından edilmeden barış ve adalet kazanır” görüşlerine yer veren Nazire Dedeman Çağatay, sözlerini şöyle sürdürdü:

28 eylul logo

“Umut Vakfı olarak her yıl 28 Eylül’de bildiğiniz gibi ‘Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü’ yaparız. Kırmızı halı üzerine bireysel bir silahla yaşam hakları ellerinden alınmış sevdiklerimizin adına, bu gidişe onların ağzından ‘dur’ demek için ayakkabılarını bırakırız. Böylece törende, ‘bireysel silahlanmanın ne denli tehlikeli’ ve  ‘silahın tek işlevinin öldürmek’ olduğu mesajını kitlelere vermeye çalışırız ve bizlere destek verilmesini isteriz.

En önemli hedefimiz ise geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin, toplumsal sorumluluklarının bilincinde, barışçı ve yaratıcı gençler olmasıdır. Çünkü çatışmacı değil aksine uzlaşmacı ruhlu, sorunlarını barışçıl yollarla çözümleyen, öfkeye, şiddete ve silaha gerek duymayan onurlu toplumlarda yaşayabilmek amacıyla birlikte olmanın ve birbirimize destek vermenin ne kadar değerli olduğunu biliyoruz ve tanığız.

Demokrasi ve Cumhuriyet rejimi; devletin, bireylerin haklarına ve özgürlüklerine kayıtsız kalmadığı, aksine koruduğu ve geliştirdiği, saygı duyduğu; bireylerin de, demokratik laik ve sosyal hukuk devleti idealini benimsediği, katkı sunduğu ve gelişip egemen olmasını sağladığı bir yönetim biçimidir. Kaynağını ve gücünü hukuktan, insan haklarından alan demokrasiler kimden ve nereden gelirse gelsin zora, baskıya ve darbelere karşıdır ve geçit vermez. Nitekim 15 Temmuz 2016 günü yüzlerce şehidimize ve yaralımıza rağmen darbeye geçit verilmedi ve darbe önlendi…”

nazire-dedeman2“Umudumuz ve amacımız hiç değişmedi. Umut Vakfı olarak işimiz zordu, ama zoru başardığımıza ve yapacak daha çok işimiz olduğuna inanıyoruz” diyen Nazire Dedeman Çağatay, açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

“Umut Vakfı olarak yaşadığımız bu yılın birikmiş endişelerini ve acılarını, yaşadığımız acı günleri, darbe kalkışmasının önlenmesi amacıyla yitirdiğimiz insanlarımızı ve lanetlediğimiz teröre kurban verdiğimiz vatandaşlarımızın acılarını yeniden hatırlatmamak için her yıl 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü nedeniyle yaptığımız ‘Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü’ etkinliğimizi yapmama kararı aldık. Bu nedenle, 1995 yılından beri her yıl çeşitli dallarda düzenlediğimiz ve bu yıl da konusunu ‘El Yazması Mektuplar’ olarak belirlediğimiz geleneksel ödüllü yarışmamızı da gelecek yıla ertelemek zorunda kaldık.

Sessizliğimizle yaşadıklarımızı protesto ediyoruz ve Umut Vakfı olarak 2016 yılı içinde teröre ve darbe kalkışmasına kurban giden hayatların geride bıraktığı acıların yeniden yaşanmaması için barış içinde silahsız, çatışmasız, şiddetsiz ve savaşsız yaşamanın hepimizin hakkı ve umudu olduğunu 28 Eylül 2016 Bireysel Silahsızlanma Günü nedeniyle hatırlatmakla yetiniyoruz…”

İyi haftalar

Umut Vakfı

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN