Post image
46 bıçak darbesine ‘iyi hal’ indirimi!

 

HABER MERKEZİ – Konya’da Tuba Erkol’u 46 yerinden bıçaklayarak katleden Bekir Erkol’a iyi hal indirimi uygulandı.

2 yıl önce evli olduğu Tuba Erkol’u öldüren Bekir Erkol’un yargılandığı davada karar çıktı. Tuba Erkol, 18 Ağustos 2020’de kendisine şiddet uygulayan erkekten şikâyetçi olup, evden uzaklaştırma kararı aldırdı. Uzaklaştırma kararından 2 gün sonra Bekir Erkol, kadını öldürdü.

Şüpheli erkek tutuklanırken yürütülen soruşturma sonunda hakkında, ‘canavarca hisle eşi kasten öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. Mahkeme heyeti, Bekir Erkol’u ‘eşi kasten öldürme’ suçundan önce ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırdı. Ardından da suçu haksız tahrik altında işlediği ve duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak ceza 18 yıl 4 aya indirildi.

KENDİSİNİ YALANLADI

Öte yandan Antalya’da aylarca kayıp olarak arandıktan sonra geçen yıl cansız bedeni bulunan 20 yaşındaki Mervenur Polat’ın katili Cüneyt Aykol hakkındaki iddianame hazırlandı. Genç kadını öldürdüğünü itiraf eden Aykol ve diğer şüpheliler hakkındaki Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianame, Antalya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede, Cüneyt Akyol’un 2 farklı ifadesine yer verildi. İlk ifadesinde ölüm olayından haberi olmadığını öne süren Akyol, daha sonra verdiği ek ifadede cinayeti tek başına işlediğini, kimsenin olaydan haberi olmadığını öne sürdü. İddianamede genç kadının cinsel saldırıya maruz bırakıldığı da aktarıldı.

Mervenur Polat’ın ailesinin avukatı Buğra Kağan Oğuz, şüpheliler Ferdi T., Aziz K., İbrahim H.Ş. hakkında ‘bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme’ suçundan verilen, kovuşturmaya yer olmadığına dair ek karara itirazda bulunduklarını söyledi.

***

Cinayet değil, kadın katliamı

Yakup Durmuş/Adana

CHP Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Oya Tekin, Kozan’da yaşanılan iki kadın cinayetine ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı. Salgında kadına yönelik erkek şiddeti ve cinayetlerin hız kesmediğine dikkat çeken Tekin, “Kadına şiddet sarmalının her geçen gün arttığı bu süreçte Kozan’da 2 kadın daha öldürüldü. Kadın cinayetleri ve kadına şiddet, toplumumuzun her kesiminin kanayan yarasıdır. Töre, namus, kıskançlık, adına ne denirse densin; hiçbir kadın cinayeti mazur görülemez” dedi.

(Birgün, 26.05.2021)

YORUMLAR(1)

SİZ DE YORUM YAZIN