Post image
Af Örgütü: 2016’da dünya daha karanlık bir yer oldu

58adefe00f25441c1cbf8d40

ULUSLARARASI Af Örgütü, insan hakları ihlallerini değerlendirdiği yıllık raporunu dün (22 Şubat 2017) yayımladı. 2016’da 159 ülkedeki insan hakları temelli kaygıların dile getirildiği raporda, dünyanın çeşitli yerlerinde yaşanan silahlı çatışmalara, sivillere yönelik saldırılara, mülteci krizine ve siyasetçilerin insan haklarına zarar verecek politikalar üreten ayrıştırıcı beyanlarına dikkat çekildi.

Milyonlarca insanın bu ihlaller nedeniyle eziyetlere maruz kaldığını belirten Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser, “Halep’in bazı bölgelerinde taş üstünde taş kalmadı, Yemen’de sivillere yönelik şiddet devam etti. Myanmar’da Rohingya halkının durumu giderek kötüleşti. Özetle 2016 yılında dünya daha karanlık ve daha istikrarsız bir yer oldu” dedi. Avrupa ve Orta Asya bölgesinde en çalkantılı gelişmelerin, güneydoğudaki çatışmalar, saldırılar ve darbe girişimiyle Türkiye’de yaşandığı belirtildi.

‘TÜRKİYE’DE İNSAN HAKLARI GERİLEDİ’

– Raporda Türkiye’de de insan hakları durumunun ciddi biçimde kötüye gittiği vurgulandı. 15 Temmuz’daki darbe girişiminden sonra, OHAL boyunca muhalif sesler üzerindeki baskının arttığı belirtilirken, 90 binden fazla kamu çalışanının işten çıkarıldığı, FETÖ bağlantısı ya da darbe girişimi bağlantılı olmakla suçlanarak en az 40 bin kişinin tutuklandığı belirtildi. Raporda, en az 118 gazetecinin tutuklandığı, 184 medya kuruluşu ve 375 dernek ile vakfın kararnamelerle kapatıldığı ifade edildi.

– Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner, geçen yıl Türkiye’de güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği iddia edilen ihlallerle ilgili, “İhlaller, özellikle şehir nüfusunun süresiz 24 saatlik sokağa çıkma yasağı altında tutulduğu güneydoğu bölgesinde cezasızlıkla devam etti. Yaklaşık yarım milyon kişi ülke içerisinde yerlerinden edildi” dedi.

– Gardner, “Türkiye’nin güneydoğusunda sokağa çıkma yasağının olduğu bölgelerde ve darbe girişiminin hemen ardından daha belirgin şekilde Ankara ve İstanbul’da, polis gözetiminde rapor edilen işkence ve diğer kötü muamelelerde artış yaşandı. Hak ihlallerine yönelik soruşturmalar ise sonuçsuz kaldı” diye konuştu.

(Hürriyet, 23.02.2017)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN