Post image
Avrupa insanlık tarihi Anadolu’dan göçmüş

avrupa-insanlik-tarihi-anadolu-dan-gocmus

Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncer Demir‘in de içinde yer aldığı uluslararası bir grup yapmış oldukları bilimsel çalışmalar ve sahada buldukları bulgularla Avrupa insanlık tarihinin Anadolu ‘dan göçtüğünü kanıtladı.

Avrupa’nın birçok köklü gazete ve dergilerinde yayınlanan bu tez, oldukça ilgi gördü.

tdemirKula Volkanik Yöresinde tesadüfen bulunan Artefakt, ilk insanların Anadolu’dan Avrupa’ya göçünün düşünülenden daha eski olduğuna işaret ediyor. Batı Anadolu’nun, günümüzden yaklaşık olarak bin 240 ile bin 170 milyon yılları arasındaki dönemde insanların Afrika’dan Avrupa’ya yayıldığı önemli göç yolu üzerinde bulunduğunu ortaya koyması bakımından son derece önemli olduğu ifade ediliyor. Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Tuncer Demir’inde içinde yer aldığı Uluslararası grup 2001 yılından beri Manisa’nın Kula Volkanik yöresinde jeomorfolojik ve jeolojik amaçlı bilimsel araştırma ve inceleme yapıyordu.

Türk, İngiliz ve Hollandalı yer bilimcilerden oluşan uluslararası bu araştırma grubu, yaptıkları bu araştırmalar kapsamında Erken Pleistosen döneminde oluştuğu ileri sürülen Paleo-Gediz Nehri’ne ait oluşturulan bir menderes büklümü ve bu büklümün taşkın ovası üzerinde günümüzden yaklaşık bin 240 ila bin 170 milyon yılları arasında yaşadığı düşünülen insanların el ürünü olan kuvarstan üretilmiş bir adet aleti (artefakt) tesadüfen buldular. Bu buluntunun yaşı ise, üzerinde bulunduğu taşkın ovası oluşumunun öncesi ve sonrası dönemlerde meydana gelmiş volkanik lav akıntılarının yüksek çözünürlüklü radio-izotopik tarihleme ve paleomanyetik ölçümler yolu ile belirlendi. Güvenilir mutlak yaş belirlemelerine dayanan bu tespit, Batı Anadolu’da şimdiye kadar bilinenlerin aksine insanlık tarihinin çok daha eski dönemlere dayandığını kanıtladı.

Batı Anadolu’da daha önce Paleolitik döneme ait taştan yapılmış bir takım insan el ürünü aletler bulunsa da,bunların çok az bir kısmının içinde bulunduğu jeolojik depoların muhtemel yaşları yaklaşık olarak biliniyor. Uzmanlar, bu nedenden dolayı Anadolu yarımadasında insanlık tarihinin en eski dönemleri hakkındaki bilgilerin yetersiz düzeyde kaldığını belirtiyor. Her ne kadar Kula volkanik yöresinden yaklaşık olarak 100 km güneyde Denizli havzasında bulunan Kocabaş’ta da 2007 yılında traverten depoları içinde 1.3 milyon ile 1.1 milyon yılları arasında yaşadığı tahmin edilen ve insana ait olduğu ileri sürülen bazı fosiller bulunmuşsa da bu çalışma ile ilgili olarak birçok belirsizliğin bulunduğu da iddialar arasında.

Avrupa’nın birçok köklü gazete ve dergilerinde yayınlanan tez, oldukça ilgi gördü.

Prof. Dr. Tuncer Demir, araştırma ile ilgili şunları söyledi;

“Kula volkanik yöresinde bulduğumuz bu aletin önemi, onun ait olduğu dönemin ve dolayısı ile o dönemde var olan insanların yaşadıkları periyodun büyük bir doğrulukla belirlenmesinden kaynaklanmaktadır. Bulunan bu alet yaklaşık olarak 5 cm uzunluğunda bir kuvars kayacından oluşmaktadır. Alet üzerindeki şekil ve izler üzerinde paleoantoglar tarafından yapılan incelemeler, bu şekil ve izlerin doğal süreçlere bağlı olarak oluşmaktan ziyade sert bir çekiç veya taş aletle vurulmalar sonucunda oluştuğunu, dolayısı ile insan el ürünü olduğu gerçeğini ortaya koymuştur. Bu aletin ait olduğu dönemin yaş tayini büyük bir doğrulukla belirlenmiş ve Anadolu’da İnsan tarafından yapılmış ve kullanılmış en eski alet alettir.”

Prof. Dr. Tuncer Demir’i çalışmalarından dolayı tebrik eden Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Halil Mutlu, tüm bilimsel çalışmaları desteklediklerini ifade etti. Mutlu, üniversite olarak birçok alanda önemli çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

(DÜNDEN BUGÜNE ŞAFAK, 25.12.2014)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN