Post image
İki seçim arasında savaşın bilançosu

 

iki-secim-arasinda-savasin-bilancosu-88921-5

Hüseyin ŞİMŞEK

62huseyinsimsek@gmail.com

Türkiye’nin yaşadığı şiddet ortamında AKP, Maliye Bakanlığı’nın her ay içi genel bütçe giderleri rakamlarına göre, silah ve mühimmat alımlarına ocak ve mayıs ayları arasında toplamda 766 milyon 100 bin liralık harcama yapıldı. 7 Haziran seçimlerinden sonraki 5 aylık süreçte ise 1 milyar 837 milyon lira harcandı.

Cizre, Nusaybin, Silvan, Yüksekova ve Sur gibi yerleşim yerlerinde günlerce sokağa çıkma adı altında uygulanan abluka ile beraber, AKP’nin silah harcamalarında da artış görüldü. Maliye Bakanlığı’nın genel bütçe giderleri ay içi gerçekleşme rakamlarına göre, Güvenlik ve Savunmaya Yönelik Mal, Malzeme ve Hizmet Alımları için, ekim ayında yılın en yüksek rakamına ulaşıldı. Eylül ayına göre silah ve mühimmat alımında 325 milyon 185 bin liralık artışla, 519 milyon 229 bin lira harcama yapıldı. 7 Haziran seçimlerinin ardından geçen 5 aylık süreçte silah ve mühimmat alımına harcanan para 1 milyar 837 milyor 267 bin lira olurken 2015 yılının ilk 10 ayındaki toplam harcama 2 milyar 603 milyon 367 bin lira oldu.

Savaş teçhizatında artış
Silah ve mühimmat alımlarında her kalemde milyonlarca liralık alım yapıldığı dikkati çekerken, en büyük harcama savaş teçhizatına yapıldı. Ekim ayında sadece savaş teçhizatı alımına 277 milyon lira harcandı. Mühimmat alımına ise 8 milyon lira harcama yapılırken, güvenlik ve savunmaya yönelik teçhizat alımları için 44 milyon lira harcandı.

Zırhlı araçlara 123 milyon

AKP’nin 1 Kasım seçimleri sonrası ise en çok para harcadığı kalemlerden biri de savaş teçhizatı ve zırhlı araçlar oldu. Şırnak’ta Hacı Birlik’in özel harekat polisleri tarafından arkasına bağlanarak sürüklenmesi ile gündeme gelen zırhlı araçlara milyonlarca liralık harcama yapıldı. AKP, 7 Haziran seçimine kadar zırhlı araç alımlarına 71 milyon lira harcama yaparken, Haziran seçimlerinin ardından bu rakam, 402 milyon 961 bin liraya yükseldi. Bu alanda da yılın en yüksek harcaması 123 milyon 691 bin lira ile yine ekim ayında yapıldı.

(Birgün, 17.11.2015)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN