Post image
KADES verileri kadına şiddetin boyutunu ortaya koydu

 

Büşra AKDAŞ

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün faaliyet raporuna göre, KADES aracılığıyla yapılan ihbar sayısının 2023 yılında 400 bin 419’a ulaştığı ortaya çıktı. Verilere göre; günde bin 97, saatte ise ortalama 45 kadın şiddet ihbarında bulunurken, her 1,5 dakikada bir kadın şiddet gördüğü için KADES uygulamasını kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2023 faaliyet raporunda yer alan çarpıcı verileri değerlendirdi. Rapora göre, Kadın Destek Uygulaması (KADES) aracılığıyla yapılan ihbar sayısının 2023 yılında 400 bin 419’a ulaştığını belirten İlgezdi, kadına yönelik şiddetin ürkütücü boyutlarına dikkat çekti.

HER 1,5 DAKİKADA BİR ŞİDDET İHBARI

Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddetin vahametini ortaya koymak için önemli bir veri olan KADES ihbarlarının artışına vurgu yaptı. İlgezdi, rapora göre günde bin 97, saatte ise ortalama 45 kadın şiddet ihbarında bulunduğunu ifade ederek, her 1,5 dakikada bir kadının şiddet gördüğü için KADES uygulamasını kullandığını belirtti. Bu çarpıcı rakamların, kadına yönelik şiddetin acil bir sorun olduğunu ve hızla önlem alınması gerektiğini gösterdiğini vurguladı.

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN ÇIKMAK ŞİDDETİ ARTTIRDI’

İlgezdi, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının kadına yönelik şiddeti artırdığına dikkat çekerek, iktidarı şiddete karşı önlem almamakla suçladı. 2022 ve 2023 yıllarında en az bin 52 kadın cinayeti yaşandığını ve 805 kadının şüpheli şekilde ölü bulunduğunu belirten İlgezdi, kadınların açık hedef haline geldiğini ifade etti.

‘ADALET ARAYIŞI ZORLAŞIYOR’

6284 sayılı yasanın kadına yönelik şiddeti önlemeyi amaçladığını ancak tam olarak uygulanmadığını dile getiren İlgezdi, bu durumun kadınların adalet arayışını zorlaştırdığını belirtti. Gelişmiş ülkelerde kadına yönelik şiddete ağır cezalar verilirken, Türkiye’de faillerin alt sınırlardan ceza aldığını ve bu durumun suçun caydırıcılığını azalttığını ifade etti.

Son olarak, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için bakanlıklara seslenen İlgezdi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın önemli adımlar atması gerektiğini ve her öldürülen kadının vebalinin yetkililerin omuzlarında olduğunu vurguladı.

(Karar, 31.03.2024)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN