Post image
Kurtarın bizi bu saraydan

12. hafta okuBirce Bora
Londra – Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın kızları Prenses Sahar ve Prenses Cevahir, 13 yıldır babalarının Cidde’deki sarayında zorla alıkonulduklarını söyleyerek “Bizi kurtarın” çağrısı yaptı. İngiliz Sunday Times gazetesi, 42 ve 38 yaşındaki prenseslerin e-posta ve telefon yoluyla kendileriyle iletişime geçerek yardım istediklerini açıkladı. Gazetenin haberine göre, Suudi prensesler, yolladıkları e-postada yaşadıklarını şöyle aktardılar: “Yaşadığımız villada birbirimizin hayat enerjisinin tükenmesini izliyoruz. 39 yaşındaki kız kardeşimiz Prenses Hala da bir başka villada esir tutuluyor ve yavaş yavaş aklını kaybediyor. 41 yaşındaki kız kardeşimiz Prenses Maha ise bir başka villada tek başına esir.”

PATRON, ERKEKLER

Suudi prensesler Sahar ve Cevahir, İngiliz gazetesine gönderdikleri mesajda, tüm hayatlarının erkek kardeşleri tarafından kontrol edildiğini, dışarıya çıkmalarına ve arkadaşlarıyla görüşmelerine izin verilmediğini de belirtti. Prensesler, erkek kardeşlerinin, kendilerinden, ‘gençliklerinde partilere gittikleri ve babalarına ülkedeki fakirlik ile ilgili sorular sordukları için nefret ettiklerini’ de e-postalarına eklediler.

BM’YE YALVARDILAR

Kral Abdullah’tan boşandıktan sonra Londra’ya yerleşen prenseslerin annesi Alanoud Alfayez de, kızlarının esaretten kurtarılması için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ajansı’na (OHCCHR) başvuruda bulundu.

Alfayez, OHCCHR’ye yazdığı mektupta, “Kızım Hala’nın durumu kötüleşiyor. O anoreksi hastası ve psikolojik problemi var. Sarayda tıbbi bir merkez olmasına rağmen ona yardım etmiyorlar. 2 yıl aradan sonra bana telefon etmeyi başardığında kendini öldürmek istediğini söyledi” dedi. OHCCHR de, Alfayez’in mektubunu Birleşmiş Milletler’in kadına şiddet konularına bakan özel raportörü Rashida Manjoo’ya ilettiklerini açıkladı. Psikoloji mezunu olan Hala, 1990’lı yılların sonunda çalıştığı akıl hastanesine hiçbir akıl sağlığı problemleri olmamasına rağmen “politik nedenlerle” kapatılan kişiler olduğunu öne sürerek Suudi yönetimin tepkisini çekmişti.

Tarihi bilinmeyen bu fotoğraf, (soldan sağa) Sahar, Maha ve Hala’nın babaları Kral Abdullah’ın Fas ziyaretleri sırasında çekilmiş. (Hürriyet gazetesi, 10 Mart 2014)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN