Post image
Metin Göktepe cinayeti Almanya’da kitap oldu

 

Yücel ÖZDEMİR
Köln – Gazetemizin muhabiri Metin Göktepe’nin 1996’da polis tarafından katledilmesinden sonra yaşanan gelişmeler Almanya’da “Metin Göktepe Olayı” adıyla Pascal Beucker tarafından kitap haline getirildi.

8 Ocak 1996’da polis tarafından katledilen Gazetemizin Muhabiri Metin Göktepe’nin katledilmesinden sonra yaşanan bütün gelişmeler Almanya’da kitap halinde yayımladı. Metin Göktepe davalarını izlemek üzere Türkiye’de gelen uluslararası delegasyon içinde yer alan Gazeteci Pascal Beucker, o dönem yaptığı haberleri bir kitapta topladı. “Metin Göktepe Olayı” (Der Fall Metin Göktepe) adıyla yayımlanan, alt başlığı ise “Bir devlet cinayeti ve Türkiye’de basın özgürlüğünde dün ve bugünün üzerine” alt başlığı taşıyor.

Türkiye’de gazetecilere yönelik cinayetlere yer verilen ilk bölümde Beucker, cinayete karşı ülke genelinde yaşanan protestolar nedeniyle Göktepe’nin baskı altındaki basın ve düşünce özgürlüğü için verilen mücadelenin sembolü olduğuna dikkat çekti.

Metin Göktpe’yi katleden polislerin yargılandığı davalara katılan Beucker, duruşmalar sırasında yaşananlara, davanın sürülmesi konusunda yaptığı haberlere ve röportajlara kitapta yer verdi. Dava boyunca yaptığı haberler Frankfurter Rundschau, Jungle World, Junge Welt, Kölner StadtReveu, Komune ve Menchen Machen Medien (M) gazete ve dergilerinde yayımladı.

Kitapla ilgili gazetemize konuşan Pascal Beucker, “Metin Göktepe’nin katledilmesini ilk duyduğumda beni çok etkilemişti. O yıllarda üniversitede okurken aynı zamanda gazetelere de haberler yapıyordum. Davaya giderken birçok insanla tanıştım. Bazılarıyla röportajlar yaptım. Bunlardan birisi de Metin’in annesi Fadime Göktepe idi. Türkiye’nin en önemli gazeteci cinayetlerinden biri olan Metin Göktepe’nin öldürülmesinin unutulmaması, gelecek kuşaklara bir belge olarak kalması için kitap haline getirmeye karar verdim. Bu kitap artık Almanya’daki kütüphanelerde, kitapçılarda bulunacak. Türkiye’de basın özgürlüğüyle ilgilenenlere önemli bir kaynak olacağına inanıyorum” dedi.

Beucker, halen Almanya’da günlük olarak yayımlanan Die Tageszeitung (taz) gazetesinde iç politika editörlüğü yapıyor.

(Günlük Evrensel, 15.03.2024)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN