Post image
Suriye’de 5 yılda 470 bin kişi öldü

suriye1

Suriye Siyasi Araştırma Merkezi, iç savaş nedeniyle ülke nüfusunun yüzde 12’ye yakınının hayatını kaybettiğini ya da yaralandığını açıkladı. Savaşın ülke ekonomisine maliyetinin 255 milyar dolar olduğu bildirildi.

Suriye Siyasi Araştırma Merkezi, Suriye’de 2011 yılında başlayan ve daha sonra Rusya, İran ve Hizbullah gibi dış aktörlerin müdahil olduğu iç savaşla ilgili raporunda Suriye nüfusunun yüzde 12’ye yakınının öldüğü ya da yaralandığını açıkladı.

Raporda, 5 yıldır devam eden savaş nedeniyle 470 bin kişinin öldüğü bilgisi paylaşılırken yaralı sayısının ise 1 milyon 900 bin olduğu belirtildi. Ülke altyapısı ve sağlık sisteminin neredeyse yok olduğu açıklanan raporda, 400 bin kişinin doğrudan savaşın getirdiği şiddet sonucu, 70 bin Suriyelinin ise iç savaş nedeniyle ulaşılması kısıtlı hale gelen ilaç ve gıda yetersizliğinden dolayı öldüğü bilgisi verildi.

page_suriyedeki-savasta-uc-yil-icinde-11-bin-cocuk-oldu_605796592

Suriye’deki sağlıklı verilere ulaşamadığı için ölümlerle ilgili istatistik toplamayı 18 ay önce durduran Birleşmiş Milletler’in son verilerinde ise 250 bin Suriyelinin savaş nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Nüfusun yüzde 45’i mülteci

Ülke nüfusunun yüzde 45’inin evini ve yaşadığı bölgeyi savaş nedeniyle terk etmek zorunda kaldığı belirtilen raporda, 4 milyondan fazla Suriyeli’nin halihazırda başka ülkelerde mülteci olduğu ve 6 milyonun üzerinde Suriyeli’nin ülke içinde yer değiştirdiği ifade edildi.

Savaşın ekonomiye maliyeti 255 milyar dolar

Raporda savaşın ülke ekonomisine olan etkisine de yer verildi. Buna göre, 2011’de başlayan iç savaşın şu ana kadar ülkeye toplam maliyetinin 255 milyar dolar olduğu ve buna ek olarak 13 milyon 800 bin Suriyeli’nin ise geçim kaynağını kaybettiğine değinildi.

(AA, 11.02.2016)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN