Post image
Tarım İşçiliğinde Kadınlar Ucuza Çalıştırılıyor, Şartları da Çok Kötü

002 Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, mevsimlik tarım işçiliğinde kadınların günlük ücretinin 41 lira, erkeklerin 54 lira olduğunu söyledi.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, mevsimlik tarım işçiliğinde ücreti daha düşük olduğu için kadınların tercih edildiğini belirterek, 2014 TÜİK verilerine göre mevsimlik tarım işçiliğinde kadınların günlük ücretinin 41 lira, erkeklerin 54 lira olduğunu söyledi.

RAPOR HAZIRLANDI

Geçen yıl Isparta’nın Yalvaç İlçesi yakınlarında elma toplayan işçileri taşıyan midibüsün devrilmesiyle 18 tarım işçisi ölmüştü, bu yıl da Manisa Gölmarmara’da asma yaprağı toplamak için kamyonetin açık kasasında yolculuk eden 13’ü kadın 15 tarım işçisi hayatını kaybetti. Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, geçen yıl yaşanan kazanın ardından TBMM Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu kurulduğunu hatırlatarak, hazırlanan raporu şöyle anlattı:

“KADINLARI UCUZA ÇALIŞTIRIYORLAR”

“2014 TÜİK verilerine göre mevsimlik tarım işçiliğinde kadınların günlük ücreti 41 lira, erkeklerin 54 lira. Bu ücretin kişi başına 5-10 lirasını dayıbaşı, elçi denilen komisyoncular alıyor. Sistem bu şekilde işliyor. Bir kadın tarım işçisinin eline günde 30 lira geçiyor. TÜİK verilerine göre, 003tarımda 5 milyon 400 bin kişi istihdam ediliyor. Bunun yaklaşık yarısını mevsimlik işçiler, 485 binini ise gezici tarım işçileri oluşturuyor.

“HAYATLARI ÇOK ZOR”

Aileleriyle birlikte 1 milyon nüfusu aşan gezici tarım işçileri, çalışmak amacıyla değişik illere göç etmek zorunda kalıyor. Tarım işçileri, suyu elektriği, tuvaleti olmayan naylon çadırlarda kalıyor. Mevsimlik kadın tarım işçileri genel olarak sigorta, sosyal güvenlik ve özel olarak da analık sigortası hakkından mahrum.

“DERTLERİ BİTMİYOR” 

Düşük sosyo-ekonomik düzey, genç yaşta evlenme, çok sayıda ve sık aralıklarla gebelik ve doğum, tarım alanlarında doğum öncesi, sırası ve sonrası sağlık hizmetine erişememe annenin ve bebeğin sağlık risklerinin artmasına hatta ölümlerine tarim-isciliginde-kadinlar-ucuz-a-calistiriliyor-7484803_3982_mneden oluyor. Tarımda mevsimlik çalışan kadınlarda ve çocuklarda demir eksikliğine ve B12 vitamin eksikliğine bağlı kansızlık ve diğer beslenme bozuklukları sıklıkla görülüyor.”

“RAPORDAKİ ÖNLEMLER ALINMADI”

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, geçen yıl yaşanan kazanın ardından komisyonun raporunu TBMM Başkanlığı’na sunduğunu ancak hiçbir önlem alınmadığını belirterek, yapılması gerekenleri şöyle anlattı:

“ÇOK EKSİK VAR”

“Yerleşim alanları çadır değil elektriği suyu tuvaleti olan konteynerler olmalı. Yakınında ortak çamaşırhane ve mutfaklar kurulmalı. Mevsimlik tarım işçisi ailelerin küçük çocukları için kreş ve bakım evleri kurulmalı. Mevsimlik tarım işçisi kadınların analık sigortasından yararlanması sağlanmalı.

“İHTİYAÇLARI GİDERİLMİYOR”

Gebe, lohusa, 15-49 yaş kadın ve bebeklerin düzenli takibi yapılmalı. Mevsimlik kadın tarım işçilerine, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalık eğitimleri verilmeli. Mevsimlik gezici tarım işçileri ve ailelerinin bulaşıcı ve salgın hastalıklara karşı sağlık taramaları, bebek ve gebe ve 15-49 yaş kadın takipleri düzenli yapılmalı, bu hizmetler için gezici sağlık ekipleri oluşturulmalı, bu ekiplerde çalışacak personelin eğitimi yapılmalı.”

www.haberler.com/ 07.07.2015

turkiye-nin-buyuk-derdi-ortaya-cikti_x_7484803_45

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN