Post image
Tecavüzcisini öldüren kadın idam edildi

tecavuzcusunu-olduren-kadin-idam-edildi--4909778

İran’da 26 yaşındaki kadın kendisine tecavüz etmeye çalıştığını iddia ettiği adamı öldürdüğü için asılarak idam edildi.

Uluslararası insan hakları örgütlerinin idamın durdurulmasına yönelik yürüttüğü kampanyalara karşın Reyhaneh Cebbari Melayeri’nin Cumartesi günü başkent Tahran’daki bir hapshanede idam edildiği açıklandı.

Jabbari 2009 yılında Morteza Abdolali Sarbandi‘yi (47) öldürmek suçundan hüküm giymişti. Serbendi’yi muayehane olarak açmayı düşündüğü ofiste kendisine tecavüz etmeye kalkıştığı için öldürdüğü iddia edilen Melayeri 7 yıl önce tutuklanmıştı. Melayeri’nin idam cezası Recayi Şehr Hapishanesi’nde gerçekleşti.

Jabbari’nin ‘bana tecavüz etmeye çalıştı’ dediği Sarbandi, daha önce İran İstihbarat Bakanlığı’nda çalışıyordu.
Mahkemedeki savunmasında Sarbandi’yi birkez sırtından bıçakladığını kabul eden Jabbari, “O sırada evde bir kişi daha vardı. Sarbandi’yi o öldürdü” demişti.

Uluslararası Af Örgütü, Jabbari’nin usulsüz bir yargılama sürecinin ardından hüküm giydiğini savunarak idam cezasının durdurulmasını ve yargılamanın yenilenmesini talep ediyordu.

Geçtiğmiz ay sosyal medyada da idamın durdurulması için bir kampanya başlatılmıştı.
İran devlet haber ajansı Tasnim, mahkemenin ‘meşru müdafa’ iddialarını yeterli kanıt olmadığı gerekçesiyle kabul etmemesi üzerine Jabbari’nin idam edildiği haberini geçti.

BBC Farsça servisine konuşan Jabbari’nin annesi Shole Pakravan Melayari’de idam haberini doğruladı ve idamdan bir gün önce kızını bir saatline görmesine izin verildiğini söyledi. Melayeri’nin “Ağlama anne, organlarımı bağışla” mesajı bıraktığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler İran’ın bu yıl içerisinde en az 250 kişiyi idam ettiğini belirtiyor.

(Milliyet, 26.10..2014)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN