Post image
Türkiye’nin acil ‘Kitap Politikası’na da ihtiyacı var!

kitap-okumak

Koskoca bir yılı daha bitirdik. Yeni yılı da gerek ülkemiz, gerekse tüm dünya pek çok olumsuzluklar içerisinde karşılıyor. Demokrasi ve Eğitim Stratejik Araştırmalar Merkezi. (DESAM) tarafından hazırlanan Ar-Ge raporuna göre, Türk halkı günde 6 saat televizyon izliyor, günde 3 saat internete giriyor, fakat kitap okumaya ancak yılda 6 saat vakit ayırıyor…

Siz, belki de özenle yetiştirdiğiniz çocuğunuz bu değerlendirmenin dışında kalabilirsiniz… Ama DESAM’ın raporu, Türkiye’nin içinde bulunduğu durum ve gelişimi açısından çok önemli…

Evet DESAM’ın raporuna göre;

 “Türk halkı olarak kitap okumuyoruz!

Türkiye’de okuma alışkanlığı yok denecek kadar az.

AB ülkelerinde yüzde 21 olan kitap okuma oranı, Türkiye’de sadece yüzde 0,01…”

En çok fıkralar ve aşk kitapları okunuyor!

japan-reading1

DESAM raporunda atıfta bulunulan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) “Dünyadaki Okuma Alışkanlıkları” raporuna göre, Türkiye, kitap okuma oranında dünya ülkeleri arasında 86’ncı sırada; Gambiya, Fildişi Cumhuriyeti gibi Afrika ülkeleriyle birlikte yer alıyor.

Türkiye’de kitap okuyan on binde 1 kişinin okuduğu kitaplara baktığımızda yani en çok okunan kitaplar ise genelde; “Fıkra kitapları, Namaz hocası ve Dua kitapları ile aşk kitapları” başı çekiyor.

Ayda 213 lira cep telefonuna yılda 6,5 lira kitaba ayırıyoruz!

Ayda cep telefonu ve iletişim masraflarına 213 lira ayıran dört kişilik bir Türk ailesi kitaba ise ayda değil yılda sadece 6,5 lira ayırıyor.

Türkiye’de internet kafeler ve cep telefonu satış ofisleri ve bayilerinin sayısı çığ gibi artarken kütüphaneler sinek avlıyor…

1413382352_a

1 milyon kütüphane, 71 milyon cep telefonu abonesi

Türkiye’de çoğu AB standardını taşımamakla birlikte “bin 118 kütüphane”ye çoğu ders çalışmaya giden öğrenciler olmak üzere yılda “18 milyon” kişi giriş yaparken, “16 bin kütüphanesi” bulunan ABD’de kütüphanelere yılda “1 milyar 400 milyon” giriş yapılıyor. Bin 118 kütüphaneye karşın Türkiye’de 600 bini aşkın kahvehane bulunuyor.

Türkiye’de 1 milyon 25 bin kütüphane üye sayısı bulunuyorken 71 milyonun üzerinde cep telefonu abonesi var.

Kişi başına 1 399 sigaraya karşın 7 kitap düşüyor!

Yapılan bir araştırmada gençler en önemli ihtiyaçlarının akıllı cep telefonu olduğunu dile getirirken BM İnsani gelişmişlik raporuna göre, Türkiye’de kitap 235. sırada yer alan bir ihtiyaç malzemesi. Türkiye’de yılda kişi başına sigara tüketimi bin 399 iken kişi başına 7 kitap düşüyor.

Yapılan bir araştırmada deneklerin 5/3’ü son okuduğu kitabın adını hatırlayamazken futbolcu ve şarkıcıların künyelerini, sevgililerini bile ezbere saydığı görüldü.

Raporla ilgili değerlendirmelerde bulunan DESAM Başkanı Gürkan Avcı, “Oysa kitap okumak kişisel gelişimin yanı sıra beyin gelişimi açısından da oldukça önemli. Bu nedenle özellikle çocuklara mutlaka kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gerekiyor” diyor.

Türkiye için tehlike çanları çalıyor!

Kitap okuyan insanların hem şanslı hem de farklı olduklarını belirten DESAM Başkanı Gürkan Avcı, şunları söylüyor:

122887“Öğrenci ve öğretmenlere okuduğu kitapları ve izlediği filmleri tavsiye ederek çok önemli bir rol model örneği sergileyen bir Milli Eğitim Bakanımızın olmasından memnuniyetle güç alarak Türkiye’nin bir an önce kitap okuma ve okutma politikası oluşturması gerektiğini söylemek istiyorum. Çünkü Türkiye için rakamlar çok vahim ve tehlike çanları çalıyor. Türk halkı için okumak, temel yaşam ihtiyacı gibi algılanmalıdır. Bundan 40-50 sene önce Türkiye için okur-yazar olmak önemliydi. Ancak günümüzde sadece okur-yazar olmak değil, okumak ve yazmak gerekiyor. Bu Türkiye’nin önüne koyduğu hedefler doğrultusunda gelişim ve değişimi için zorunlu olduğu gibi çağdaş, güçlü ve saygın bir ülke olması için de şarttır.” 

Kitap okuma sorunu milli güvenlik sorunu gibi görülmeli

Milli Eğitim, Kültür ve Gençlik Bakanlıklarının ortak politikasıyla başta gençler ve çocuklar olmak üzere tüm halkın gün içerisinde 10 sayfa kitap okuması gibi bir hedefi yakalamasının Türk halkında yaratacağı kültürel gelişim ve değişimi hiçbir politik uygulamanın gerçekleştiremeyeceğini ifade eden Avcı, “Günde 10 sayfa kitap okuyan biri, yılda 3 bin 650 sayfa, ayda 300 sayfalık bir kitap okumuş olur. Ayda bir kitap okuyan bir insanın yaşadığı entelektüel, demokratik, insani, vicdani ve kültürel değişimi hiçbir devlet politikası sağlayamaz” vurgulamasını yapıyor.  

DESAM

Okumayan bir gençlikle büyük hedeflere yürünemez

Avcu, Türkiye’de kitap okunmamasının yapısal nedenleri olduğunu belirterek okul öncesi dönemden üniversite eğitiminin sonrasına kadar kitap okumanın stratejik bir konu olarak ele alınması gerektiğini ifade ediyor. Kültür, eğitim ve bilim merkezleri olması gereken ilgili bakanlıkların kurumlarının Türkiye’de kitap okutma stratejilerinin olmadığını, kitapların halen e-kitap haline getirilemediğini, oysaki çağımızda kitabın, okurun evine, otomobiline, ayağına kadar götürülmesi gerektiğini belirten DESAM Başkanı, “Günümüzde otomobilde, yolculukta, tatilde kitap okumanın önü açılmalıdır. Bunun için sesli kitaplar da yapılmalıdır. Klasik, eski kitap okuma alışkanlıklarımızı geliştirmeliyiz. Özellikle gençliğe farklı bir stratejiyle kitap okuma alışkanlığı kazandırmalıyız. Aksi takdirde okumayan bir gençlik ile büyük ve aydınlık hedeflere yürünemez” diyor…

bebek_kitap

Anne babalara tavsiyeler

Yılbaşı kutlamalarının yaklaştığı günümüze dönük hatırlatma ve tavsiyeler doğrultusunda anne babalara da telkinlerde bulunan Avcı, kitap sevgisi ve kitap okuma kültürü için şu tavsiyelerde bulunuyor:

“Başta anne babalar olmak üzere her vatandaşımıza önerimdir ki hediye ve ödül listenizin en başında mutlaka kitaplar olsun.

Evimizde mutlaka bir kütüphane yahut kitap köşesi bulunsun. Televizyon izleme veya dizi, film seyretme saatlerimiz olduğu gibi muhakkak kitap okuma saatleri de oluşturalım.

AVM ve çarşılara gittiğimizde kitapçılara da uğrayalım ve alışveriş listemizde yiyecek içeceklerin yanında kitapta bulunsun.

Bu arada mahkemelerimizin kimi para cezalarını kitap okuma cezasına çeviren örnek uygulamalarını artırması gerektiğini de hatırlatmak istiyorum…”

DESAM’ın ülkemizin kitap okuma alışkanlığı açısından hazırladığı rapor virgülüne, noktasına dokunmadan böyle…

Biz de, DESAM’ın iyi, kaliteli bir toplum için DESAM’ın tavsiyelerine katılıyor ve destekliyoruz. Yeni yılın herkese sağlık, mutluluk, barış, huzur getirmesini, beklentilerin gerçekleşmesini diliyoruz.

İyi haftalar

Umut Vakfı

 

YORUMLAR(1)

SİZ DE YORUM YAZIN